Składniki odżywcze, których potrzebują twoje warzywa
Składniki odżywcze, których potrzebują twoje warzywa: przewodnik po nawozach
Planujesz posianie lub posadzenie warzyw w przydomowym ogródku, na działce rekreacyjnej lub rolnej? Ta grupa roślin szczególnie potrzebuje do wzrostu i rozwoju składników odżywczych. Dowiedz się, jakie nawozy wybrać, kiedy najlepiej je stosować i jak wzbogacić ziemię pod uprawę, aby cieszyć się naprawdę obfitymi plonami zdrowych, chrupiących pyszności prosto z własnych grządek.
Jak wzbogacić ziemię pod warzywa?
Zanim przystąpisz do siewu lub nasadzeń, odpowiednio przygotuj glebę. Pod warzywa najlepsza jest ziemia o gruzełkowatej strukturze (bez zbitych brył), dobrze napowietrzona i przepuszczalna, o odczynie bliskim obojętnemu (pH 6,5-7,4). Musi być także wolna od chwastów, bogata w składniki odżywcze i mineralne.
Niezbędne jest więc odchwaszczenie, spulchnienie i poprawienie struktury gleby. Następnie musisz wzbogacić ją w składniki odżywcze, stosując prawidłowo dobrany nawóz pod warzywa. Wiosną zastosuj obornik bydlęcy lub obornik koński w granulkach, możesz również wybrać nawozy do upraw ekologicznych marki EKO START. Przy glebach bardzo wyeksploatowanych sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe, takie jak Nawóz uniwersalny GardenStart, Nawóz do pomidorów i papryki czy Nawóz do ogórków i roślin dyniowatych. Warto również sięgnąć po nawozy mineralne, które uzupełnią stanowisko w potrzebne składniki. W sprzedaży dostępne są uniwersalne nawozy ogrodnicze, ale najlepiej dobierać preparaty dopasowane do potrzeb konkretnego gatunku warzyw.
Kiedy sypie się nawóz do pod warzywa?
W ogrodnictwie stosuje się dwukrotne nawożenie:
- podstawowe - nawożenie przedsiewne– należy zaplanować je jeszcze przed wysiewem nasion lub posadzeniem roślin (na etapie spulchniania gleby). Kompost rozłóż wczesną wiosną (na krótko przed planowanym zasiewem). Podczas sadzenia przydatny będzie specjalny nawóz ukorzeniający, który wspomoże twoje sadzonki w szybkiej adaptacji (powinien on zawierać potas, cynk, mangan i bor),
- pogłówne – jest to zabieg, który należy przeprowadzać już w czasie rozwoju roślin (rośnięcie lub owocowanie). Podczas wegetacji należy wspomagać m.in. paprykę, pomidory, sałatę czy rzodkiewkę. Poszczególne gatunki mogą wymagać pojedynczego nawożenia lub kilkukrotnego dostarczenia dodatkowych składników odżywczych.
Jaki nawóz jest najlepszy na warzywa?
Zastanawiasz się jaki nawóz do warzyw wybrać? Preparaty w formie stałej należy przemieszać z podłożem, aby powoli uwalniały do gleby potrzebne pierwiastki. Stosuje się je po zbiorach lub przed siewem.
Możesz zastosować mineralne lub naturalne nawozy pod warzywa. Preferujesz ekologiczne rozwiązanie? Dobrze sprawdzi się obornik. Wysoką skuteczność zapewniają wykazują nawozy mineralne: wapniowe i azotowe. Te pierwsze pomagają zmienić odczyn gleby. Należy dobierać je stosowanie do zmierzonego pH, rodzaju gleby (ciężka, lekka) oraz ogólnej zawartości CaO w wybranym produkcie. Nawozy azotowe przeznaczone są do dawkowania wiosną i latem, aby zwiększyć masę zieloną roślin. Efektem jest podwyższony plon, ale nie można przesadzić z ich ilością, aby nie zamieniły się w szkodliwe dla naszego zdrowia azotany.
Pod warzywa najczęściej stosuje się:
- mocznik – uniwersalny nawóz, który pomaga zakwasić podłoże. Zwykle dawkuje się go dolistnie,
- siarczan amonu – służy do zakwaszenia gleby. Należy go wymieszać z podłożem przed rozpoczęciem przez rośliny wegetacji,
- saletra amonowa – przeznaczona do wymieszania z podłożem i zakwaszenia ziemi. Można ją zastosować zarówno przed wegetacją, jak i po jej zakończeniu,
- saletra wapniowa – do zastosowania w czasie wegetacji roślin.
Nawozy fosforowe biorą udział w procesie ukorzeniania warzyw (na samym początku lub końcu okresu wegetacyjnego). Nie wolno mieszać ich z wapniowymi. Potasowe pomagają uodpornić rośliny na choroby i szkodniki. Najpopularniejszy jest siarczan potasu, który dobrze rozpuszcza się w wodzie i jest szybko przyswajany.
Co zrobić aby warzywa lepiej rosły?
Prawidłowe przygotowanie stanowiska oraz nawożenie warzyw pozwala na ich rozwój. Warzywa szybciej rosną w ciepłych i zacisznych miejscach, pod osłonami oraz w szklarniach lub tunelach foliowych.
Gdzie kupić nawozy do warzyw?
W sklepie internetowym GardenStart znajdziesz nawóz ekologiczny do warzyw oraz tradycyjne preparaty mineralne w formie granulatów i płynów. Dostępne są różne opakowania (worki foliowe, butelki, wiaderka, kartony, saszetki). Możesz wybrać nawóz do warzyw w płynie lub w formie granulatu.